Головна » 2018 » Лютий » 01 » Українська мова, 8 клас. Урок №22
8:48 PM
Українська мова, 8 клас. Урок №22

Тема. Односкладні прості речення з головним членом у формі присудка. Односкладне речення як частина складного речення.

Мета. Ознайомити учнів з особливостями односкладних простих речень, з’ясувати основні ознаки односкладних речень з головним членом у формі присудка; розвивати логічне мислення, спостережливість, уміння аналізувати речення як синтаксичну одиницю; виховувати пізнавальний інтерес , любов і повагу до життя та творчості Тараса Шевченка.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма проведення : урок-присвята

Матеріальне забезпечення: мультимедійний проектор, ноутбук, портрет Т.Шевченка, ілюстрації до його творів, додаткова дошка, дидактичний матеріал, епіграф до уроку.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

ІІ. НАСТАНОВЧО-МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП.

-Добрий день, діти! Ще один урок

До нас прийшов за розкладом сьогодні.

Отож давайте зробимо ще крок,

Щоб знов пірнуть у мовную безодню.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.

1.Коментар епіграфа до уроку.

Епіграфом для нашого уроку є слова видатного українського поета і письменника Тараса Григоровича Шевченка:

… Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь!

Вдумаймося в цi слова великого сина укpаïнського наpоду. Що хотів передати нам автор ?(відповіді дітей)

Так, я згодна з вами. У вислові звучить настанова усім – отримуйте знання, пізнавайте нове, постійно самовдосконалюйтесь. Без знань людина безсила. Сьогодні на уроці ми продовжуватимемо втілювати слова Тараса Шевченка в життя.

2.Проблемне запитання.

- Зверніть увагу на граматичну основу речення-епіграфа. У чому особливість цього речення? Так, у цьому реченні відсутній підмет, є лише присудок.

Отже, головне наше завдання сьогодні — зрозуміти, чим односкладні речення відрізняються від двоскладних.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

1.Метод «Чиста дошка»

- Що виражає речення?

- Що становить граматичну основу речення?

- Що називаємо підметом?

- Що таке присудок?

- Назвіть види речень за наявністю головних членів речення.

- Яке речення називається двоскладним?

- Що таке односкладне речення?

ІV.СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

1. Захист учнівського проекту «Шпаргалка». Паралельно вчитель на дошці складає опорну схему.

2. Опрацювання теоретичного матеріалу підручника (§ , стор. )

3. Спостереження-дослідження

Порівняти речення правої та лівої колонок

Місяцю мій ясний, сховайся за гору.

І Яремі дали коня зайвого з обозу.

Чорним шляхом запалало…

(Т.Шевченко)

Ясний місяць сховався за гору.

Ярема взяв з обозу зайвого коня.

Понад шляхом запалали хати.

- Які речення є двоскладними, а які односкладними?

- З чого складається граматична основа у односкладному реченні? (Або з підмета, або з присудка.)

- Як поділяються односкладні речення залежно від способу вираження та значення головного члена? (З головним членом - підметом, з головним членом – присудком.)

- Чи можуть бути односкладні речення поширеними і непоширеними? (Так.)

4. Пошукове завдання.

(Діти із речень, які є у них на партах, вибирають односкладні).

1) Посадили над козаком Явір та ялину… (Н-О)

2) Смеркалося…(Б)

3) Од села до села буду танцювати…(О-О)

4) Тече вода з-під явора Яром на долину…

5) Така її доля…

6) Привітай же, моя ненько, Моя Україно, Моїх діток нерозумних…(О-О)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Вибіркове завдання. Робота біля дошки.

- Виписати з тексту односкладні речення.

Чернеча гора. Тепер її називають Шевченковою. Тут поховано генія українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Це місце - наша національна святиня.

2. Дослідження-реконструкція.

- Перетворіть подані двоскладні речення в односкладні й визначте їх види.

1.​ З почуттям тривоги і радості ми підходимо до пам’ятника Кобзарю. (З почуттям тривоги і радості підходимо до пам’ятника Кобзарю. О-О)

2.​ Ти поклонись доземно Кобзарю. (Поклонись доземно Кобзарю. О-О)

3.​ Синтаксичний розбір речення

Дочко моя, Мар’яно, оддам тебе за пана.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. МОТИВАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити правила за підручником (§ , стор. ) та опорною схемою. Виписати із вірша «Заповіт» Т.Шевченка односкладні речення.

 

Переглядів: 246 | Додав: alinochka4kalovo | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar