Головна » 2018 » Березень » 24 » Українська література, 8 клас. ПРОБЛЕМА БЕЗДУХОВНОСТІ ЛЮДИНИ, ЗАСЛІПЛЕНОЇ ПРАГНЕННЯМ ДО НАЖИВИ. ОБРАЗ ГЕРАСИМА КАЛИТКИ
8:25 AM
Українська література, 8 клас. ПРОБЛЕМА БЕЗДУХОВНОСТІ ЛЮДИНИ, ЗАСЛІПЛЕНОЇ ПРАГНЕННЯМ ДО НАЖИВИ. ОБРАЗ ГЕРАСИМА КАЛИТКИ

Тема уроку. ПРОБЛЕМА БЕЗДУХОВНОСТІ ЛЮДИНИ, ЗАСЛІПЛЕНОЇ ПРАГНЕННЯМ ДО НАЖИВИ. ОБРАЗ ГЕРАСИМА КАЛИТКИ

Мета: розкрити трагедію бездуховності Герасима Калитки, розвивати навички пошукової діяльності в Інтернеті, виховувати людяність, любов до праці, прагнення збагачуватися духовно.

Форма проведення: кейс-урок

Матеріальне забезпечення: список пошукових посилань до уроку-кейсу, мультимедійний дидактичний матеріал, планшети, смартфон, фрагмент вистави-фільму за п’єсою «Сто тисяч» (1958 р., режисери Гнат Юра, Віктор Іванов).

Методичні зауваги до заняття: восьмикласники працюють у групах, доповнюючи своєю інформацією відповіді однокласників. Повідомлення по кожному блоку строго регламентується часом. Напередодні учням пропонується опрацювати матеріал, що розглядатиметься на уроці, за пошуковими посиланнями в Інтернеті, підручнику (Додаток). Учні роблять закладки посилань у планшетах, щоб скористатися ними на уроці, або занотовують інформацію в зошитах.

Додаток:

1.Пошукові посилання до уроку-кейсу за комедією І.Карпенка-Карого «Сто тисяч» (Тема. Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. Образ Герасима Калитки).

2.Історія (історичний екскурс – пореформене село в Україні у 1889 році):

3.Стаття у підручнику української літератури (автор Л.Т.Коваленко, 2016 р.) с.151-152 («Історія написання»).

4.Економіка (гроші):

https://uk.wikipedia.org/wiki/Гроші

Образ «чумазого» в українській літературі (значення слова «чумазий»):

http://www.myslenedrevo.com.ua/uk/Lit/K/Karpenko-KaryjI/Studies/1960Stecenko/4.html

http://www.studfiles.ru/preview/5604303/page:8/ (48 реферат)

5.Філософія (духовність):

https://uk.wikipedia.org/wiki/Духовність

Образ Герасима Калитки:

http://schoolportal.com.ua/satiritchniy-obraz-gerasima-kalitki-v-komed-sto-tisyatch/

http://wkola.at.ua/publ/ukrajinska_literatura/obraz_gerasima_kalitki_u_komediji_i_karpenka_karogo_sto_tisjach/1-1-0-1629

https://allcompositions.at.ua/publ/21-1-0-1510

6.Театр:

Рубрика «Література в колі мистецтв» у підручнику (автор Л.Т.Коваленко, 2016 рік) с.171 (хто зіграв роль Герасима Калитки).

https://www.youtube.com/watch?v=GmcXQC73-Tk

https://www.youtube.com/watch?v=GHvNQUFA04M

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

План роботи на занятті

  1. Яка інформація чекає мене сьогодні?
  2. Що таке духовність?
  3. Життя українського села у пореформений період (1889 рік).
  4. Гроші в житті людини.
  5. Чому спочатку п’єса називалася «Гроші», яке прізвище в ній мав Герасим?
  6. Що спричинило появу в українській літературі образу «чумазого»?
  7. Визначальні риси характеру Герасима Калитки.
  8. Актори,що втілили образ Калитки на сцені.

ІІІ. Формування особистісних компетенцій учнів.

Блок 1 (Філософія).

Філософія – наука про пізнання людиною світу, про буття людини, сенс її життя.

Духовність – це ідеал, до якого прагнула й прагне людина у її власному розвитку, орієнтація на вищі, абсолютні цінності.

-У чому бездуховність Герасима Калитки?

Блок 2 (Історія).

Стисло перекажіть історію написання трагікомедії «Сто тисяч».

Пореформене (тобто після реформи) село. Із якою реформою пов’язана ця розповідь?

Блок 3 (Економіка).

Гроші – особливий товар, що є загальною еквівалентною формою вартості інших товарів та послуг.

-Чому спочатку твір називався «Гроші»?

-Яке було прізвище у Герасима? (Капшук – гаманець у вигляді торбинки із зав’язкою).

Блок 4 (Особистість).

Образ «чумазого» в українській літературі.

-Поясніть значення слова «чумазий».

-Чим був забруднений (чумазий) Герасим Калитка?

Складання карти «Світ Герасима Калитки», презентація її представником групи.

Блок 5 (Театр).

Сценічний образ Герасима Калитки.

І.Карпенко-Карий.

Д.Мілютенко.

Б.Бенюк.

ІV. Підсумок уроку. Мотивація результатів учнівської діяльності.

Висновки:

Герасим Калитка – «чумазий», бо забруднив себе шахрайством.

Калитка – образ працьовитого селянина, який через прагнення збагачення втрачає людську подобу, терпить крах у родинних стосунках.

Людина, у якої на першому плані лише матеріальне багатство, стає убогою духовно, деградує.

V. Домашнє завдання (на вибір учнів).

Написати есе «Гроші в моєму житті»

АБО

Скласти міні-промову на захист Герасима Калитки, використавши ПАДН-формулу під час висловлювання.

ПАДН-формула

П (позиція) – «Я вважаю, що…»

А (аргумент) – «Тому що…»

Д (докази) – «Я можу це довести на прикладі…»

Н (наслідок) – «Тому я роблю висновок, що…»

Переглядів: 523 | Додав: alinochka4kalovo | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar