Головна » 2018 » Березень » 2 » Українська мова, 5 клас Тема. Чергування о, е з і.
10:20 AM
Українська мова, 5 клас Тема. Чергування о, е з і.

Тема. Чергування о, е з і.

Мета: продовжувати вчити розпізнавати чергування голосних звуків; розвивати мовний слух і пам'ять; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: комбінований.

Матеріальне забезпечення: експрес-посібник, мультимедійна дошка.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Бесіда.
  • Що таке чергування звуків?
  • Назвіть умови чергування оа в дієсловах.
  • Назвіть умови чергування еі в дієсловах.
  • Коли в дієсловах е чергується з и?
  1. Перевірка виконання вправи 260, стор.118.
  2. Підсумок перевірки домашнього завдання. Мотивація результатів учнівської діяльності.

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.

Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Проблемне завдання (з експрес-посібника).

Намагайтеся змінити слово або підібрати спільнокореневе так, щоб у коренях слів відбулося чергування оі або е і.

Село - шести –

гора - печі –

нога - речі –

  1. Поділіть на склади всі слова.
  2. Бесіда.
  • На які два види поділяються склади?
  • Які склади є закритими?
  • Які склади називаються відкритими?
  • У яких складах пишемо о,е?
  • А в яких – і?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Робота над алгоритмом.

 

О, Е // і

 

відкритий 1) закритий склад

склад 2) перед –ець, -ок (у

відкритому складі)

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. МАНДРІВКА НА «ОСТРІВ МОВНИХ СКАРБІВ» (з експрес-посібника).

Виписати з орфографічного словника 7 слів, у яких можливе чергування о, е з і.

2. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ.

Виконання вправи 262, стор.119.

3. ЛІНГВІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ.

Списати загадки, відгадати їх. Знайти слова. У яких можливе чергування о, е з і.

  1. Є деревце – не полінце, шість дірочок має, весело співає. (Сопілка).
  2. Маленький хлопчик у сірій свитині по дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець). 3. Біжить – не вибіжить, тече – не витече. (Річка). 4. Сухоребрий баранець мчить хутчій, ніж вітерець. Мене тримай міцніш за ріжки, щоб не збився із доріжки. (Мотоцикл). 5. Без сокири і дрючків ставить міст через річки. (Мороз).

4. «СПОТИКАНОЧКА» (з експрес-посібника).

- Чому не відбувається чергування: кілок – кілка, стілець – стільця?

5. «ЗНАЙДИ ЗАЙВЕ СЛОВО» (з експрес-посібника).

1. Міст, села, видерти, піч.

2. Батіг, застилати, витирати, забирати.

3. Ніч, піч, семеро, віл.

6.ПОШУКОВЕ ЗАВДАННЯ (з експрес-посібника).

Дібрати до слів форми або спільнокореневі так, щоб відбулося чергування о, е з і.

Несу - сім –

ворота - двір –

помічник - гора –

рік - будівництво -

7. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ.

Виконання вправи 263, стор. 119.

VІ. Підсумок уроку.

  1. Назвіть умови чергування о, е з і в коренях слів.
  2. «Ланцюжок».

Назвіть приклади такого чергування.

VІІ. Домашнє завдання (різнорівневе).

  1. Дати оригінальну розгорнуту відповідь, використовуючи слова з можливим чергуванням о, е з і: Чому хмари не різнокольорові? (письмово). Вивчити правило §38, стор. 118.
  2. Виписати 5 загадок із збірників усної народної творчості зі словами, в яких чергуються голосні звуки. Вивчити правило §38, стор.118.
  3. Вивчити правило §38, стор.118; вправа 266, стор.120.

 

Переглядів: 382 | Додав: alinochka4kalovo | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar