Головна » 2018 » Березень » 2 » Українська мова, 5 клас. Тема. Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків
10:09 AM
Українська мова, 5 клас. Тема. Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків

Тема. Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків

Мета: вчити розрізняти глухі й дзвінкі приголосні на слух, удосконалювати навички правильної вимови звуків; розвивати орфоепічні навички; виховувати мовну культуру.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань ( формування мовної компетенції).

Матеріальне забезпечення: експрес-посібник, мультимедійна дошка.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Настановчо-мотиваційний етап.

  1. Психологічна настанова щодо вивчення теми «Уподібнення приголосних».
  2. Робота з таблицею «Це я знаю. Це для мене нове» (з експрес-посібника).

 

Це я знаю

Це для мене нове

1, 2,3

4,5

 

(Учні за допомогою кодів розподіляють твердження в дві колонки. Код – номер твердження).

  1. Фонетика – розділ мовознавчої науки, в якому вивчаються звуки мови.
  2. В українській мові 32 приголосних звуки.
  3. Приголосні бувають тверді й м’які, дзвінкі й глухі.
  4. Не всі приголосні звуки в словах вимовляються чітко.
  5. Уподібнення – це наближення у звучанні одного звука до іншого.

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Запис теми уроку в учнівських зошитах.

ІV. Актуалізація опорних знань учнів.

Записати фонетичною транскрипцією слова

Спалося

казка

дуб

V. Вивчення нової теми.

1. Коментування вчителем прикладів із мультимедійної дошки.

Вимовляємо

Пишемо

[во'хко]

٫і'хт,і]

[вокза'л]

'о'хт'у]

вогко

нігті

вокзал

дьогтю

 

При вимові приголосні звуки можуть наближатися у звучанні один до одного. Це явище в фонетиці називають уподібненням (асиміляцією).

2. Опрацювання таблиці з підручника (§35, стор.113).

3. Робота над алгоритмом ( з мультимедійної дошки).

Пиши правильно

 

 

 

?

при уподібненні

 

 

зміни слово: ПП ПГ: легко – легенько

VІ. Закріплення знань і вироблення умінь.

  1. ЛІНГВІСТИЧНИЙ АНАЛІЗ.

Вставити пропущені букви ( в експрес-посібнику).

Ло_ка, ане_дот, во_кий, ко_ьба, голу_ка, фу_бол, стру_ка, глі_.

  1. ПОШУКОВЕ ЗАВДАННЯ.

Доберіть перевірні слова ( в експрес-посібнику).

Боротьба –

берізка –

подружка –

шубка –

близько –

кігті –

везти –

  1. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ.

А) Виконання вправи 245, стор. 112 (усно).

Б) Виконання вправи 248, стор. 113 – 114.

4. «ОСТРІВ МОВНИХ СКАРБІВ».

Дібрати з орфографічного словника 5-7 слів, у яких відбувається уподібнення приголосних звуків.

  1. «Я – ДОСЛІДНИК».

Зробити фонетичний розбір слів:

І варіант – плетешся; ІІ варіант – теплиться.

VІІ. Підсумок уроку.

  • Яке фонетичне явище ми вивчили на сьогоднішньому уроці?
  • Що таке уподібнення?
  • Як перевірити сумнівний приголосний у середині слова?
  • Правопис яких слів треба запам’ятати?

VІІІ. Домашнє завдання (різнорівневе, за вибором учнів).

  1. Записати 5 прислівїв про працю зі словами з уподібненими приголосними; §35, стор.113 (вивчити правила).
  2. Скласти речення зі словами призьба, легко, вокзал, футбол;§35, стор. 113 (вивчити правила).
  3. Вивчити правила з підручника (§35, стор.113), вправа 247, стор.113.

 

Переглядів: 437 | Додав: alinochka4kalovo | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar