Головна » 2018 » Березень » 1 » Українська мова, 7 клас. Усний переказ
9:26 PM
Українська мова, 7 клас. Усний переказ

Тема. Докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису природи (усно).

Мета: удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам′ятовувати послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні уміння докладно відтворювати зміст сприйнятого на слух тексту розповідного характеру з елементами опису природи; виховувати любов до природи та художнього слова, яким можна її передати.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

Матеріальне забезпечення: навчальний буклет, зразки текстів, додаткова дошка, ілюстрації, власні малюнки учнів.

Перебіг уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. ПРОБЛЕМНЕ ЗАВДАННЯ.

- Діти, у нас сьогодні урок розвитку комунікативних умінь. Подивіться на дошку і з′ясуйте, чим відрізняються речення лівої та правої колонок.

1. Грудень – перший місяць зими. 2. Він має 1. Я люблю море. 2. Влітку так хо-

  • довгі, а дні короткі.3. Небо сіре, похмуре. роше відпочивати! 3. Крим гарний

4. Морозно. у всі пори року. 4. Я не люблю

дощу.

2. БЕСІДА.

- Чим текст відрізняється від окремих речень?

- Які стилі мовлення ви знаєте?

- В чому особливість художнього стилю?

- Які типи мовлення вам відомі?

- Які особливості опису?

- Які існують види опису?

3. ЛІНГВІСТИЧНА ГРА «ВПІЗНАЙ ЗНАХІДКУ».

(На додатковій дошці – дві пронумеровані картки. Два учні, взявши по картці, визначають вид опису).

К а р т к а 1

Вранішнє сонце своїм промінням лоскоче пожовклі каштани, які вишикувались вздовж тротуару, наче на парад. Від того лоскоту гілочки випускають вкриті гострими колючками темно-зелені кульки. Кульки падають на тротуар, і з них викочуються кароокі красені. Каштанчики чарують і дорослих, і малих.

(Художній опис).

К а р т к а 2

  • з найпоширеніших дерев в Україні – каштан. Стовбур у нього міцний, сильний. Гілля широке, крона крислата. Листя велике, лапате, з добре вираженими прожилками. Плід – горіх, який схований у колючий темно-зелений оплідень.

(Науковий опис).

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

(Учні записують тему уроку в робочі зошити).

ІV. Робота над усним переказом тексту.

1. ПІДГОТОВЧА РОБОТА.

А). ЗАВДАННЯ 2 (з навчального буклета).

- Прочитайте текст, визначте тему, тип і стиль мовлення.

Б) ЗАВДАННЯ 3 (з навчального буклета).

- Прочитайте текст. Які художні засоби використовує автор для того, щоб описати море? Визначте та підкресліть їх.

- Що таке епітет?

- Що називається метафорою?

- Назвіть епітети й метафори, які ви зустріли в цьому тексті.

В) ВПРАВА 562, стор.244.

(- Прочитайте текст. До виділених слів доберіть синоніми.)

2. РОБОТА НАД ПЕРЕКАЗОМ.

А). ПЕРШЕ ЧИТАННЯ ПЕРЕКАЗУ ВЧИТЕЛЕМ (з навчального буклета, завдання 9).

Б) БЕСІДА.

- Яка тема й основна думка цього тексту?

- Назвіть тип і стиль мовлення.

- Доберіть заголовок.

(Осінь над морем. Море восени).

Б) ДРУГЕ ЧИТАННЯ ПЕРЕКАЗУ УЧНЕМ.

В) АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ТЕКСТУ.

1).Бесіда.

- Про якого князя згадується в цьому тексті?

- Як поводили себе воїни княжої дружини в розбурханому морі?

- Чи спокійним був Святослав? Чому?

- Які застарілі слова ви зустріли в цьому тексті? Назвіть їх. Що вони означають?

- Чи відчутна в цьому тексті оцінка автора?

2) Колективне складання простого плану тексту (із записом на дошці та в зошитах).

Орієнтовний план

  1. Осіннє море.
  2. Княжі човни на хвилях.
  3. Схвильований Святослав.
  4. Швидше б рідна земля!

 

Г) ПЕРЕКАЗ ЗА ПЛАНОМ.

V. Підсумок уроку. Мотивація результатів учнівської діяльності.

1. БЕСІДА.

- Що слід пам′ятати, працюючи над усним переказом?

- Текст якого стилю, на вашу думку, важче переказати детально: художній чи науковий?

Чому?

- Що є основним у художньому описі?

2. – ДОБЕРІТЬ ЕПІТЕТИ ДО ПОДАНИХ СЛІВ.

Хмара (кучерява, насуплена…)

Небо (веселе, похмуре…)

Галявина (усміхнена, світла)

Трава (свіжа, молода…)

Роса (срібна, діамантова…)

Річка (дзвінкотюча, весела…)

VІ. Домашнє завдання.

Вправа 565, стор. 245.

За бажанням: дібрати з газети «Долоньки» зразок тексту з описом природи.

Переглядів: 520 | Додав: alinochka4kalovo | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar