Головна » Статті » Мої статті

Що таке нарис у літературі? Як написати нарис?

Як написати нарис? Що таке нарис у літературі?

У літературі налічується понад півсотні різних жанрів, нарис є одним з найцікавіших із них. Цей твір увібрав у себе трохи від художньої літератури, трохи від публіцистики. Школярі через незнання пишуть звичайні статті описового характеру, але це неправильно. Нарис - це щось більше, у ньому прослизає думка автора, є правдива інформація, факти, роздуми над вирішенням проблеми. Щоб написати таку статтю, в деяких випадках необхідно провести журналістське розслідування. Для того і потрібен приклад нарису, щоб було зрозуміло, як оформляти твір і які саме думки викладати на папері. Подібні твори зустрічаються у багатьох відомих письменників.

Що таке нарис?

Перше знайомство з таким літературним жанром відбувається на уроках української мови, а ось всі його види і підвиди більш детально вивчаються вже журналістами та філологами. Щоб правильно написати твір, слід розібратися в його змісті. Нарис - це невеликого розміру літературний твір,що описує правдиві події, вчинки конкретної людини. Часові рамки тут не дотримуються: писати можна про те, що було тисячі років тому і що сталося щойно.

Перед тим, як писати нарис, необхідно зібрати всі факти, оскільки вони є основою твору. Події і дії, про які оповідає очевидець, повинні бути важливими для суспільства, зачіпати серйозні соціологічні питання. Стаття пишеться в описовому стилі, суб'єктивна оцінка і власні домисли автора в ній виключаються.

Основні компоненти нарису

Твір такого жанру повинно містити три головні складові: публіцистичний, соціологічний і образний аспект. Автор в обов'язковому порядку повинен торкнутися соціально важливих питань. Це може бути нарис на тему підліткової злочинності, алкоголізму та наркоманії конкретного народу, забруднення навколишнього середовища, захворювання СНІДом, раком, туберкульозом та іншими небезпечними для суспільства хворобами. Письменник повинен взяти за основу факти, спиратися на статистику. Наприклад, це можуть бути дані по чисельність хворих людей в конкретному регіоні, країні або в усьому світі,Рейтинг регіону чи держави за кількістю викиду в атмосферу небезпечних речовин і т.д. При цьому твір не можна засмічувати лише цифрами, інакше він вийде сухим, занадто офіційним і не торкнеться почуттів читачів.

Публіцистика в творі теж дуже важлива, оскільки автор виступає в якості журналіста, проводить приватне розслідування. Приклад нарису можна знайти в багатьох розважальних журналах, газетах. Щоб отримати достовірні дані, іноді доводиться чимало часу зборати інформації. Для цього потрібно відвідати бібліотеку, пошукати факти на офіційних сайтах підприємств або державних установ, поспілкуватися з конкретними людьми, побувати в місцях, які будете описувати, адже не можна милуватися озером , побачивши його лише на картинці. Іншими словами, автор нарису повинен бути різнобічно розвиненою, допитливою людиною, великим знавцем життя.

Як написати нарис про людину?

Щоб зацікавити читача, потрібно писати чітким літературним. Жанр - це важлива складова твору. Твір має бути написаний в художньому стилі, тут буде логічним барвистий опис проблеми, розповідь про життя конкретної людини. Введення в розповідь яскравого і незабутнього персонажа дозволить занурити читача в певне середовище, зрозуміти суть проблеми. Текст має конкретну структуру: позначення проблеми, її аналіз, пошук шляхів вирішення. Твір такого виду - це сукупність статистики з життєвими історіями.

Нарис про людину

Багато вчених стверджують, що в центрі нарису має бути людина. Тип мовлення тут знаходиться між розповіддю і дослідженням. Цей жанр не можна назвати легким, оскільки він складається з раціональних фактів і яскравого, емоційного опису подій. У творі повинні доповнювати один одного публіцистика, документалізм і творчість, тоді вийде цікава, правдива і жива розповідь.

У центрі твору повинен знаходитися герой, якого описують двояко. Спочатку слід з'ясувати соціальні взаємини персонажа з суспільством, а потім вивчити його внутрішній світ, дізнатися, як він поводиться в родині, ставиться до близьких, знайомим. Потрібно зібрати максимум інформації про людину, перед тим як писати нарис. Твір краще складати поетапно: проведення інтерв'ю, відбір ключових моментів, дослідження позитивних і негативних рис характеру, неординарні ситуацій в житті персонажа.

У нарисі зазвичай необхідно коротко повідомити біографію людини, але вона не повинна бути схожою на анкетні дані. Важливо акцентувати увагу на характері героя, при цьому не можна просто сказати, що він працьовитий, наполегливий, розумний і т.д., потрібно надати докази, привести, як приклад, складні моменти з його життя, розповісти, як він себе повів, що ним керувало. Описуючи певний вчинок, слід проаналізувати психологічні особливості людини, типові та індивідуальні риси характеру. Також можна розповісти про думки героя в тій чи тій ситуації. Цей жанр називається - портретний нарис.

Абсолютно ізольованих людей не існує. Кожна в якійсь мірі взаємодіє з соціумом, замислюється над своїми помилками, вчиться мріяти, ставити перед собою цілі і досягати їх. Вона працює, і на неї чинять вплив економічні, політичні, моральні процеси. Тому в нарисі потрібно зуміти зв'язати воєдино індивідуальність героя з суспільними явищами, показати ставлення персонажа до них. Професійним вважається уміння через якийсь факт з біографії конкретної людини провести реконструкцію важливої історичної події. Якщо центральною фігурою є відомий громадський діяч з численними досягненнями, то варто їх підкреслити. Твір-нарис також повинен містити підтему про творчість, духовні шукання головного героя. Хороший твір не тільки в деталях розповідає читачеві про чуже життя ,у його звершеннях і падіннях, а й змушує замислитися над причинами цього.

Категорія: Мої статті | Додав: alinochka4kalovo (18/Лютий/25)
Переглядів: 346 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar