Головна » 2018 » Березень » 01 » Українська мова, 11 клас. Конспект уроку
8:11 PM
Українська мова, 11 клас. Конспект уроку

Тема. Синоніміка мовних засобів вираження присудка, другорядних членів; інверсія замість прямого порядку слів; синоніміка відокремлених і невідокремлених другорядних членів.

Мета: формувати в учнів цілісне уявлення про засоби вираження присудка як головного члена речення, поглибити поняття про інверсію як один із засобів образного вираження думки; розвивати вміння знаходити відокремлені й невідокремлені другорядні члени; виховувати любов до рідної мови, до художнього слова.

Тип уроку:урок формування мовних і мовленнєвих умінь і навичок.

Матеріальне забезпечення: експрес-посібник, додаткова дошка, епіграф до уроку.

Перебіг уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Бесіда.

- Яка мовленнєва одиниця є об′єктом вивчення останніх уроків?

- Що виражає речення?

- На які два види поділяються речення?

- Що таке просте речення?

- Що становить граматичну основу речення?

- Якими частинами мови може виражатися присудок?

- Які види ускладнення простого речення вам відомі?

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Ознайомлення учнів з експрес-посібником. Визначення цілей уроку.

2. Робота з глосарієм до уроку (визначення лексичного значення словосполучення «синоніміка речень»).

3. Робота над епіграфом уроку.

Наука – це істина, помножена на сумніви.

                                             П. Валері

ІV. Робота над темою уроку.

1. БЕСІДА.

- Чим односкладне речення відрізняється від двоскладного?

- Які види односкладних речень вам відомі?

- Назвіть різновиди односкладних речень з головним членом присудком.

2. ЗАВДАННЯ 2 (з експрес-посібника)

- Установити відповідність односкладних речень з головним членом присудком.

3. ЛІНГВІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ (завдання 6 з експрес-посібника - дошка).

- Чим подібні й чим відрізняються речення?

- Зробити синтаксичний розбір першого речення.

Птахи відлітають у далекий вирій. Відлітають птахи у вирій далекий. Відлітають у вирій далекий птахи. Птахи у вирій далекий відлітають

4. РОБОТА З ГЛОСАРІЄМ УРОКУ.

(Визначення лексичного значення слова «інверсія»).

V. Формування мовних і мовленнєвих умінь учнів.

1. ТВОРЧЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯ З ЕЛЕМЕНТАМИ АНАЛІЗУ (експрес-посібник, завдання 1).

- Виразно прочитати текст. Визначити його стильову належність. Дослідити синтаксичну організацію тексту.

2. ПРОЧИТАТИ ТЕКСТ І ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ ДО НЬОГО (експрес-посібник,

завдання 4).

А) Учні самостійно читають текст.

Б) Завдання з вибором однієї правильної відповіді виконують коментовано (усно).

В) Вибіркові завдання виконують письмово.

 

3. РОБОТА В ПАРАХ «ФІЛОЛОГІЧНА КОСМЕТОЛОГІЯ» (експрес-посібник,

завдання 5).

  • Відредагувати текст. Записати правильний варіант. Дослідити ускладнені прості речення.

4. ТВОРЧЕ КОНСТРУЮВАННЯ (експрес-посібник, завдання3).

- На основі поданого речення побудувати моделі:

А) простого речення, ускладненого відокремленим членом;

Б) простого речення , ускладненого вставним словом чи словосполученням.

Людство не може жити без великих людей.

VІ. Підсумок уроку. Мотивація результатів учнівської діяльності.

1. БЕСІДА.

– Про які синтаксичні конструкції ми поглибили свої знання на уроці?

- Що нового про речення ви дізналися сьогодні?

2. ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ УЧНІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

VІІ. Домашнє завдання.

  1. Дібрати з періодичної преси текст, дослідити його синтаксичну організацію.
  2. За бажанням: зробити опис зимового неба в художньому стилі, використовуючи інверсію.

 

Див. додаток у вкладці «Каталог статей» («Мої статті») – експрес-посібник до цього уроку

 

Переглядів: 625 | Додав: alinochka4kalovo | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar