Головна » 2018 » Березень » 01 » Українська мова, 6 клас Тема. Написання не з прикметниками.
8:55 PM
Українська мова, 6 клас Тема. Написання не з прикметниками.

Тема. Написання не з прикметниками.

Мета: поглибити знання учнів про способи творення прикметників, зокрема про

префіксальний спосіб; сприяти зміцненню навичок правопису прикметників із

часткою не разом і окремо та позначати відповідні орфограми, пояснювати їх за

допомогою орфографічних правил; розвивати творчі вміння зіставляти,

порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища; виховувати

спостережливість, увагу до слова; прищеплювати любов до природи.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Матеріальні ресурси: експрес-зошити, мультимедійні засоби навчання, підручник,

додаткова дошка, картки зі словами.

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.

ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ НА УРОК.

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

1.Творче спостереження з елементами аналізу.

- Прочитайте текст. З′ясуйте тему й основну думку висловлювання. Підкресліть слова, що вживаються з часткою і префіксом не . Визначте, до яких частин мови вони належать.

Олені спускались у невелику долинку. І враз, несподівано, на них кинулась вовча зграя. Шаленим бігом мчали вовки до оленів. Горіли вовчі очі ненажерливою люттю, і страшно клацали зуби.

Щосили кинулися тікати олені. Та вовки були не далеко, а близько. Незграбні телята не встигали за старими. Самиці припиняли біг, щоб їх боронити.

Найпрудкіший і найклятіший вовк погнався за красивим струнким оленем. Це був ненажерний вовк-водій. Він водив усю вовчу зграю. Ні один олень ніколи не втікав од цього вовка. Але на цей раз його спіткала невдача. Молодий неослабний олень мчав, наче вітер (За М. Трублаїні).

(Невелику (прикм.),несподівано (присл.),ненажерливою (прикм.),

не далеко(присл.),незграбні (прикм.), не встигли (дієсл.),

ненажерний (прикм.), не втікав (дієсл.), невдача (імен.),

неослабний прикм.).)

- Слів якої частини мови з не найбільше? Чому?

2. «Згоден? – Не згоден? – Обгрунтуй!».

Негайний завжди пишеться разом, а недобрий – не завжди.

  • Чи достатньо ви маєте знань, щоб розв′язати це проблемне завдання?
  • Якої допомоги потребуєте?
  • Засвоєння теми сьогоднішнього уроку допоможе вам навчитися правильно писати прикметники з часткою не.

 

ІІІ.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

  1. Слово вчителя.
  2. Презентація експрес-зошита.

 

ІV. УСВІДОМЛЕННЯ ТЕОРЕТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ В ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ.

1. Робота над слайдом 1.

1) Коментар учителя.

2) Робота з підручником: читання правила, стор.170.

2. Виконання вправи 411, стор. 170.

 

3. Творче конструювання з елементами аналізу.

- До поданих слів дібрати з довідки прикметники-синоніми, утворені префіксальним способом за допомогою префікса не-. Пояснити написання.

- Пояснити мовні терміни прикметник, синоніми, префіксальний спосіб творення.

Пасивний, бідний, загрозливий, безпрецедентний, простий, грубий, навіжений, короткий, збитковий, безмежний, поблажливий, безнадійний, зрадливий, наполегливий, пам′ятний, особливий, зомлілий.

Довідка: невгамовний, неактивний, невигідний, небезпечний, невеликий, невипра´вний, незабутній, небагатий, нечуваний, невірний, невиба´гливий, неввічливий, невимі´рний, незвичайний, невимогливий, невтомний, непритомний.

 

(Пасивний – неактивний, бідний – небагатий, загрозливий –

небезпечний, безпрецедентний – нечуваний, простий –

невибагливий, грубий – неввічливий, навіжений – невгамовний,

короткий – невеликий, збитковий – невигідний, безмежний –

невимірний, поблажливий – невимогливий, безнадійний – невиправний,

зрадливий – невірний, наполегливий – невтомний, пам′ятний –

незабутній, особливий – незвичайний, зомлілий – непритомний)

  • Що вивчає орфоепія? Вимову яких слів із довідки ми повинні запам′ятати?
  • Яке слово потребує орфографічного коментаря? (неввічливий).
  1. «Ми – лексикологи».

(Картки зі словами знаходяться на додатковій дошці.)

- Виберіть з-поміж слів синоніми до слова неакуратний .

Несуразний, неохайний, недбалий, некорисний, нездоровий.

- Згрупуйте інші слова за правилами написання не з прикметниками.

5. Коментоване письмо.

- Де потрібно, з′єднайте не з прикметниками. Поясніть свій вибір за допомогою правила.

Не..високі дерева; ця дівчина не..висока; його будинок не..високий, а низький; не..заможні громадяни; мій брат не..заможній; не..гідний учинок; не..щасний випадок, не..гайний результат; не..досяжна мрія; не..мічний дідусь; рішення не..справедливе.

  1. Вибірково-розподільне дослідження (робота за варіантами).

- Розподіліть прикметники за колонками таблиці відповідно до правил правопису.

Без частки не не вживається

Можна дібрати синонім без частки не

Є протиставлення

 

 

 

ВаріантІ

Не/безпечний; не/бідний; не/бувалий; не/вблаганний; не/вгамовний; не/вдалий; не/вдачливий; не/великий, а малий; не/врожайний; не/втішний; не/веселий, а сумний; не/гайний; не/гарячий, а холодний; не/дбалий.

1

2

3

невблаганний

небезпечний

не великий, а малий

невгамовний

небідний

не веселий, а сумний

негайний

небувалий

не гарячий, а холодний

недбалий

невдалий

 

 

невдачливий

 

 

неврожайний

 

 

невтішний

 

 

 

ВаріантІІ.

Не/добрий, а злий; не/доброзичливий; не/приязний; не/зугарний; не/квапний; не/істотний; не/нависний; не/поетичний; не/популярний; не/рідний, а чужий; не/сильний; не/швидкий, а повільний; не/якісний; не/хороший.

1

2

3

неприязний

недоброзичливий

не добрий, а злий

незугарний

неістотний

не рідний, а чужий

неквапний

непоетичний

не швидкий, а повільний

ненависний

непопулярний

 

 

несильний

 

 

неякісний

 

 

нехороший

 

  1. Творче асоціативне моделювання.
  • Переглянувши фрагмент фільму, запишіть утворені вами словосполучення, до яких входять прикметники з не.

8. Дослідження-відновлення (робота в парах).

- Що таке фразеологізми?

- Відновіть фразеологічні звороти, вставивши на місці крапок з довідки потрібні за змістом прикметники з не. Поясніть значення сталих сполук.

1) ………. на розум. 2)……… проби. 3) Хома…….. . 4) Глянути …….. оком. 5) ………. голосом. 6) ……. сила поплутала.

Довідка:не/високої, не/людським, не/багатий, не/чиста, не/вірний, не/добрим.

Небагатий на розум – нетямущий; невисокої проби –

недосконале; Хома невірний – людина, що сумнівається; глянути

недобрим оком – наврочити; нелюдським голосом – дуже

голосно; нечиста сила поплутала – трапилося щось необдумане,

помилкове.

9. Лінгвістичне дослідження з елементами аналізу.

- З′ясуйте, в яких прикметниках частка не входить до складу префікса недо-.

Недозрілий,недобросовісний, недовговічний, недорогий, недорослий.

 

V. ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ ДЛЯ ВЗАЄМОПЕРЕВІРКИ.

- Подумайте й виберіть правильні варіанти відповідей.

1. У прикметників частка не пишеться окремо, якщо:

а) без не слово не вживається;

б) є протиставлення;

в) прикметник виступає присудком;

г) слово можна замінити синонімом без не.

2. У яких реченнях не з прикметниками пишеться разом?

а) Щастя Грицькове було не/велике.

б) Аж тепер тільки почув він своє горе, і не/щаслива пригода стала ясно перед очима.

в) Коли ніч стемніла, долина наповнилась не/звичними голосами.

г) На уроках я не/уважний.

3. У якому слові не входить до складу префікса недо-?

а) Недоступний; б) недобросовісний;

в) недотепний; г) недомовний.

4. Назвати слово, в якому не входить до складу кореня.

а) Нещадний; б) неуспішний;

в) нетутешній; г) нечемний.

5. З′ясувати, в якому слові не виступає префіксом.

а) Нещасний; б) неясний;

в) нетямний; г) невольний.

6. Визначити, в якому рядку прикметники з часткою не пишуться окремо.

а) Не/полярний, не/постійний, не/правдивий;

б) не/порядний, не/озорий, не/однаковий;

в) не/старий, а молодий; не/радий, а сумний; вітер не/помірний;

г) не/правильний, не/обхідний, не/міцний.

Правильні відповіді проектуються на екран: 1) б, в).2) б, в. 3) г. 4) а. 5) б. 6) в.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. МОТИВАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ УЧНІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

1. Метод «Інтерв′ю».

(Інтерв′ю бере заздалегідь підготовлений учень.)

  • Ми ведемо репортаж із уроку української мови, який проходить в 6 класі Чкаловської загальноосвітньої школи ІІІІ ступенів. То ж поговоримо про урок.
  • Яку тему ви вивчали сьогодні на уроці?
  • Чим вона цікава?
  • Чи запам′ятали ви, коли не з прикметниками пишемо разом?
  • Чи знаєте ви , коли ця частка з прикметниками пишеться окремо?

- Чи цікаво вам було досліджувати це мовне явище? Чому?

  • Чи подобається вам вивчати українську мову взагалі? Чому?

2. Оцінювання результатів учнівської діяльності.

 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Обов′язкове: § 45 (вивчити правила), вправа 412, стор. 171.

На вибір:

  1. Скласти діалог на тему «Єдність людини і природи», використовуючи прикметники з часткою не.
  2. Скласти усне повідомлення в науково-популярному стилі на тему «Правопис частки не з іменниками та прикметниками». План повідомлення записати в експрес-зошити.
Переглядів: 368 | Додав: alinochka4kalovo | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar