Головна » 2018 » Березень » 01 » Українська мова, 7 клас Тема.Прислівники-синоніми й антоніми; прислівники-омоніми до іменників з прийменниками.
8:39 PM
Українська мова, 7 клас Тема.Прислівники-синоніми й антоніми; прислівники-омоніми до іменників з прийменниками.

Тема. Прислівники-синоніми й антоніми; прислівники-омоніми до іменників з прийменниками. Фразеологізми й крилаті вислови з прислівниками.

Мета: поглибити знання учнів про прислівник, його виражальні можливості у висловлюваннях; сформувати цілісну систему знань із теми; розвивати творчі вміння самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання; виховувати повагу до рідного слова.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Обладнання: картки для перевірки домашнього завдання, предмет для створення рефлективно-педагогічного настрою на уроці (яблуко), памятка-інформатор «Дефіс у прислівниках», матеріал для лінгвістичного дослідження-моделювання.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Рефлексивно-педагогічний момент.

  1. Учитель роздає дітям по шматочку яблука. Діти їх зїдають. Запитання вчителя:
  • Як вам зараз?
  1. Учні по черзі відповідають, учитель на дошці записує слова-відповіді (смачно, добре, солодко, приємно, весело, дивно, радісно, несподівано, хороше, щасливо, несумно, небоязко, негнітуче).

ІІІ. Проблемний момент.

  • Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте ці слова?

(Вони відповідають на питання як?Це прислівники)

Зараз ми вивчаємо тему «Прислівник».

ІV. Перевірка домашнього завдання.

  1. Фронтальне опитування
  • Що називається прислівником?
  • На які питання відповідають прислівники?
  • Які граматичні категорії має?
  • Що можемо сказати про особливості правопису цією частини мови?

(Найдоцільніше перевірити за словником)

  1. Робота з індивідуальними картками.

Картка 1.

Уставити у прислівники дефіс.

Підкресліть орфограми

Ген-ген, пліч-о-пліч, ледве-ледве, вранці-рано, по-твоєму, по-вовчи, давним-давно, повік-віків, зроду-віку, врешті-решт, тишком-нишком, геть-чисто, десь-то, казна-де, не сьогодні завтра, хоч-не-хоч, так-то.

Картка 2.

Уставте у прислівники дефіс

Більш-менш, видимо-невидимо, з діда-прадіда, з давніх-давен, всього-на-всього, віч-на-віч, як-не-як, де-не-де, коли-не-коли, аби-то, будь-де, будь-коли, де-небудь, по-новому, без кінця краю, будь-що-будь, по-третє.

Картка 3.

Упишіть, де необхідно, у прислівники дефіс

Сяє наді мною високо-високо неба глибина. Де-не-де у вікнах світло янтаріє. З давніх-давен у всіх війнах парламентери користувалися правом недоторканності. Тяжко-важко на світі жити сироті без роду.

Катка 4.

Плацдарм був уже досить широкий і зовні становище здавалося більш-менш нормальним. З шахтарями у копальні я здружився навік-віки. Ось-ось засяють мов сузіря, земні зірки людських осель. І найвища, по-моєму, краса – краса вірності.

 

Додаткові запитання:

  • Яким способом словотворення утворений прислівник по-українськи? (префіксально-суфіксальним)
  • Коли прислівники з часткою не пишуться разом? (1. Без не не вживається; 2. Можна замінити синонімом)
  • Коли прислівники з не пишуться окремо? (коли є протиставний сполучник а)
  • Приведи приклад прислівника, який пишеться разом
  • Приведи приклад прислівника, що пишеться окремо
  1. Перевірка виконання вправи
  2. Підсумок перевірки домашнього завдання. Мотивація учнівської діяльності.

V. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

VІ. Робота над темою уроку.

  1. Із записаних на дошці прислівїв виберіть синоніми (приємно, весело, радісно, хороше, щасливо, несумно, негнітюче, дивно, несподівано)
  • Що ми називаємо синонімами?
  • З якою метою їх вживаємо?
  1. Підберіть антоніми до слів (з дошки)

Весело, смачно, хороше, солодко (сумно, несмачно, погано, гірко)

  • Що називається антонімами?
  • З якою метою ми вживаємо антоніми.?
  1. Музичний диктант
  1. Виписати прислівники

А) Чи не той то Омелько,

Що жне жито помаленько?

Б) Десь тут була Подоляночка,

Десь тут була молодесенька.

В) Ой жаль, жаль мені буде,

Візьмуть її люди,

Візьмуть її люди,

Не буде моя.

Г) Ішов козак потайком,

Ішов козак потайком,

Від дівчини-серденько раненько.

Д) Била мене мати,

Била мене зрання,

Хоч би за роботу,

А то за кохання.

  1. Гра «Дослідники»

1в. – досліджує виписані прислівники - синоніми

2в. – досліджує виписані прислівники - антоніми

 

Помаленько-нешвидко

Десь-десь-онде

Жаль-шкода

Потайком-таємно-скритно

Раненько-рано, спозарання, зрання, ні світ ні зоря

Помаленько-швидко

Тут-там

Жаль-радісно

Потайком-привселюдно-напоказ

Раненько-пізно

 

 

  1. З листка «Інформатор» та підручника (ст. §) повторимо про омонімічні форми прислівників та іменників.
  2. Робота біля дошки

Одяглася по-святковому, по святковому майданчику, зробити по-своєму, по своєму годиннику, летіти вгору, в гору Говерлу, падати вниз; в низ сукні.

  1. Проведемо дослідження-моделювання.
  • Змоделювати фразеологізми, дібравши їх продовження з другої колонки

(Не) страшно женитися… …(ні) куди

Яблучко від яблуньки… … та (не) погано горять

Без води… …та (нікуди) не годиться

Криві дрова… …а страшно журитися

Хороший,хороший… …(не) далеко відкотиться

VІІ. Підсумок уроку. Мотивація учнівських досягнень.

  1. ІІІ. Домашнє завдання. Вправа на стор. ; повторити правопис прислівників. (§ )

 

Переглядів: 1302 | Додав: alinochka4kalovo | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
avatar