8:37 PM Українська мова, 9 клас Тема. Складносурядне речення (урок-конференція) |
Мета: усвідомити й засвоїти найважливіші теоретичні відомості про ССР: структурно-граматичні ознаки, інтонаційні, пунктуаційні і стилістичні особливості; їх семантику; розвивати практичні уміння й навички розпізнавати ССР різних типів у тексті; розмежовувати ССР і прості, ускладнені однорідними членами; інтонаційно і пунктуаційно оформляти ССР з єднальними, розділовими і протиставними сполучниками; конструювати ССР З різними смисловими відношеннями відповідно до комунікативного завдання; використовувати їх у мовленні; виховувати повагу до рідної мови, літературного слова. Тип уроку: конференція Обладнання: таблиці до теми «Складносурядне речення», динамічні таблиці учнів до теми, опорний конспект, опорна таблиця, дидактичні картки, картки з диференційованими завданнями, художні твори І.Нечуя-Левицького, Лесі Українки, «Кобзар» Т.Г.Шевченка. Хід уроку І. Організація класу. ІІ. Оголошення теми та мети уроку. *урок проводиться напередодні залікової роботи з теми «Складносурядне речення» У конференції беруть участь:
Питання, які виносяться на конференцію (знаходяться у кожного на парті):
Практично: А) описати алгоритм розпізнавання ССР серед інших типів речень; Б) робота з карткою 1. 2. Розділові знаки у ССР (теоретично). Практично: А) описати алгоритм вживання розділових знаків у ССР; Б) виконання різних типів завдань. 3. Стилістичні особливості ССР (теоретично). Практично: дослідження творчості окремих письменників щодо використання ССР. ІІ. Актуалізація опорних знань
Розгляд першого питання «Складносурядне речення як синтаксична категорія» А. учень чи учениця роблять повідомлення з цієї лінгвістичної теми. Б. Використання опорного конспекту й опорної таблиці. В. Дати відповіді на питання: - Від чого треба відрізняти ССР? (від простих з однорідними членами); - Що у них спільного? (об’єднуються сурядним зв’язком); - А відмінного? (кількість граматичних основ). Г. Складіть алгоритм розпізнавання ССР серед інших типів речень (для виконання роботи учні діляться на три групи). 1. Визначити тип речення, встановивши кількість граматичних основ у ньому: А) 1 – просте речення Б) 2 і > - складне. 2. Перевірити, чи використані сполучники або сполучні слова для поєднання предикативних частин, і назвіть тип речення: А) ні – БСР Б) так – сполучникове СР. 3. Визначити, які сполучники чи сполучні слова вжиті для поєднання частин складного речення, і назвіть його вид: А) сурядні сполучники – ССР Б) підрядні сполучники – СПР 4. Практичне завдання (картка 1) Між хмарами пливуть у віковій задумі ліси, граніт, сніги, потоки і орли. Піднялися крила сонних вітряків , і черешню білу вітер розбудив. Тече вода з-під явора, та не витікає. А вітер йде полями і гаями, і сонце світить, і цвіте блакить. Розгляд другого питання «Розділові знаки у ССР» Спостереження за реченнями, записаними на дошці. Пояснення розділових знаків. То шумів жовтий лист, то у вінку мінився золотом осінній ліс. Дощ перестав – і навколо запахло. Посвіжішало, заблищало. Лиш гул від копит степом котився та хліба шелестіли. Дощило, і в повітрі віяло прохолодою. Край берега, у затишку, прив’язані човни; а три верби схилися… Коли він торкався смичком до струн скрипки, все на світі зникало і залишалася тільки музика. На які випадки щодо розділових знаків немає речень? Доповніть.
а) питальні – До кого я пригорнуся і хто приголубить? б) окличні – Яке чудове море і як легко дихається біля нього! в) називні – Сльози і сміх. г) безособові – Було затишно і пахло вогкістю. 2. Завжди ставиться кома, хоч і є спільний другорядний член речення, якщо частини з’єднуються парним градаційним сполучником «не тільки – але й» ; «не тільки – а й» (У кошику червоніла не тільки перша молода картопля, а й усміхалися білоносі огірочки). Практичні завдання учні виконують групами (кожна група працює над індивідуальним завданням). Дослідники Дослідити глибше те з ССР, що, на ваш погляд, знаєте не глибоко (використовувати опорний конспект, опорну таблицю). Мовознавці (Діляться на 2 мікрогрупи) Одні складають схему-модель «Розділові знаки в ССР», а інші – алгоритм уживання розділових знаків у ССР. Літературознавці Працюють з текстами творів улюблених письменників, відшукуючи ССР. Перевірка опрацьованого. Розгляд третього питання «Стилістичні особливості складносурядних речень». Зіставте художні описи. Чим вони відрізняються? Коли надають перевагу ССР перед простими у художньому стилі?
ІІІ. Підбиття підсумків. ІV. Домашнє завдання. Скласти короткий відгук про проведений урок. |
|
Всього коментарів: 0 | |