11:13 PM Урок у 5 класі. Тема. Написання префіксів пре-, при-, прі- |
Мета: повторити й поглибити знання учнів про префікси; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити префікси пре-, при-,прі-, визначати їх роль у словах; розвивати творчі та комунікативні компетентності п’ятикласників для використання цих префіксів у творенні нових слів; виховувати відчуття краси довкілля. Матеріальне забезпечення: букет осінніх квітів, кетяги калини, осіннє листя (на кожну парту), роздатковий матеріал, проектор, ноутбук. Тип уроку: урок формування нових знань, умінь і навичок. Форма проведення: урок-милування (нетрадиційний урок). ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ. ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ. (Презентація 1. Слайд 1). Осінь прийшла , прелагідна, премила, Нам принесла в долонях буйні роси. Вже жовтий лист в сукеночку пришила, Прикрила туманцем сивеньким коси. Осінь – збирання врожаю у природі, це ще тепле сонечко, але вже кривий дощик, холодний дужий вітер , зграйка пташок, що збираються до вирію та різнобарвний килим з опалого листя. Кожна квітка має свою історію, і про деякі з них ми дізнаємося на уроці. А допомагатимуть нам три брати-помічники.
Троє братів Пре, При та Прі йшли по гірському плато. Я премудрий, прегарний! - вихвалявся перший брат Пре. - А я - насуплено мовив При, - приєднуючись до слова ставити, надаю йому аж 14 значень, а в слові приймати маю аж 18. Наймолодший брат Прі повільно йшов позаду. Він був скромний і не любив вихвалятися, бо вживався лише у трьох словах. Пре та При так захопилися хвастощами, що не помітили, як полетіли у прірву. - Як мені препогано! - кричав Пре. - Прийди на допомогу! - волав При. Прі підійшов до ущелини і... витягнув схвильованих братів. - Вибач, брате, - винувато мовили Пре та При. Ми зрозуміли, що не можна жити без дружби. Спасибі тобі. Ніколи не називатимемо тебе образливим прізвиськом. У тебе ж таке гарне прізвище! - Про кого ця казка? (Про трьох братів.) - Як звали братів? (Пре, При та Прі.) - Як ви думаєте, що це за брати? (Це префікси) - А що таке префікси? Отже, сьогодні на уроці ми з вами будемо працювати над вимовою і правописом префіксів пре-, при- та прі-. ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ. - Для того, щоб милуватись красою квітів у осінньому лісі, потрібно визначити особливий напрям роботи. Нам потрібно пригадати все, що знаємо, про значущі частини слова. 1. Усне коментоване виконання тестових завдань (Презентація 1. Слайд2).
ІІІ.ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. 1.Розповідь учителя. (Презентація 1. Слайд 3, 4, 5). Що писати ПРЕ- чи ПРИ-?
2. Повторення правил написання префіксів пре-, при-, прі- за підручником (стор. 190). ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ 1.- Попрацювали гарно, як і в природі: вітерець дмухнув, дощик пішов – і з’явилися перші провісники осені – жовті листочки. Помилуємося ними. (Презентація 1. Слайд 6). Осінь наша мила, Урожай вродила. Гарним квітом, смачним хлібом, Поблагословила. 2. - Відгадайте загадку. Сніг потане — я радію, Розвиваюсь, зеленію: В нічку зоряну, весняну Соловейків колихаю. Одягаюсь білим цвітом, Наливаюсь теплим літом. Осінь холодом повіє — Я шаріюсь — червонію. Знають мене луг і води, І криниці, й огороди, І дівчина мене знає — В косу пишну заплітає, Діти, певне, мене знають, Швидко загадку вгадають, Бо нема тої людини, Щоб не відала... (калини) (Презентація 1. Слайд 7). 3. – Знайдіть у тексті слова на вивчені орфограми. Поясніть їх правопис. (Презентація 1. Слайд 8). 4. «Нотатник» (Презентація 1. Слайд 9). Уставте потрібні букви. У кожному рядку підкресліть зайве слово. 1. Пр…звище, пр…звисько, пр…рва, пр…віт. 2. Пр…міський, пр…великий, пр…красний, пр…цікавий. 3. Пр…погано, пр…крити, пр…шити, пр..йти. 5. – Про яку осінню квітку йдеться? Чудова квіточка така, Чорними брівками морга. (Чорнобривці)
6. Вибіркова робота . (Презентація 1. Слайд 11). - Самостійно виписати слова на вивчені орфограми, пояснити правопис префіксів. 7. Робота біля дошки. Замінити слова і словосполучення словами з префіксами при-, пре-. Місцевість біля Карпат - Прикарпаття. Невеликий мороз - приморозок. Дуже поганий - препоганий. Лягти на кілька хвилин - прилягти. Дуже високий - превисокий. Посадка на землю - приземлення. Дуже великий - превеликий. Край біля моря - приморський. Дуже глибокий - преглибокий. Повернення птахів - приліт. 8.- Помилуємося ще однією квіткою, що цвіте восени. Я квітка ніжна, як весна, Я різні сукні маю. Все літо пишна й запашна, Я й осінь зустрічаю. Буваю кольору зорі, Лимона колір маю, І снігу зимної пори, І вишнею палаю. Що за квіточка пахуча: І червона, і колюча? (Троянда) (Презентація 1. Слайд 12). 9. Відновлювально-аналітичне завдання. (Презентація 1. Слайд 13). 10. Словникова робота. (Презентація 1. Слайд 14). Прізвище. Спадкове родинне найменування, яке додається до імені людини: на прізвище, під чужим прізвищем. Прізвизько. Назва, дана людині за якоюсь характерною рисою, властивістю. Прірва. Провалля із стрімкими урвищами по краях, велика і глибока яма або яр; стрімке урвище. 11. «Коректор». (Презентація 1. Слайд 15). Потрібно виправити помилки у реченнях. Пре(и)дорожні берези струщ(ш)ували холодну росу. Тихо сіяв на пре(и)в’яле листя, на прі(и)смажені трави дрібний дощ. При(е)чисте повітря наповнювало ліс. V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП. 1. Ось і закінчується наша подорож осінніми барвами. (Презентація 1. Слайд 16 ) - Що ми робили на уроці? - Які завдання були з труднощами? Які цікаві? - Що символізує наш осінній урок? (Дружбу, співпрацю, допомогу, натхнення, бажання багато знати) Доповніть речення: - Про префікс пре – сьогодні я дізнався… - Тільки три слова пишуться з префіксом … - Слова з префіксом при - означають… VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. 1. Повторити правила, стор. 190. 2. Виконати вправу 436, стор. 191 . 3.Написати твір про айстру (за бажанням), 6-8 речень. Використовувати слова з префіксами при-, пре-, прі-. |
|
Всього коментарів: 0 | |